MALÁ VELKÁ SVOBODA

Jak se zbavit přebytečných věcí a udělat si místo na život

Jak na minimalistické koníčky

Existují určité koníčky, které podle vás minimalista nemůže dělat, protože jsou spojeny s vlastnictvím velkého množství věcí? Některé činnosti, zvláště tvůrčí fyzické koníčky, jsou spojeny s představou, že musíte mít doma obří dílnu plnou miliardy věcí, nástrojů, materiálu a dalšího harampádí, které by se mohlo hodit.

Příliš mnoho věcí a materiálu může ale naopak tvůrčí nápady blokovat. Já věřím, že každý koníček se dá dělat i minimalisticky. To znamená mít jen ty věci, které opravdu používám, potřebuju a usnadňují mi práci.

Tady je pár bodů k zamyšlení, které vám pomůžou ujasnit si, jak provozovat kreativní koníček minimalisticky.

1. Nakupování je samostatný koníček

Toto je zásadní bod a mám pocit, že ho málokdo vnímá. Často se s tím v tvůrčích skupinách setkávám, že lidi nakupují bez rozmyslu ve velkém potřeby, které sice souvisí s jejich koníčkem, ale vlastně je nikdy nepoužijí. Jenomže impulsivní nákupy reálně s tvůrčím koníčkem nesouvisí. Jde o samostatný „koníček“ a ten původní koníček jen rozšířil sortiment věcí, které člověk může koupit. Pokud nakupujete spontánně věci bez rozmyslu, nevymlouvejte se na to, že jste třeba kreativec a přiznejte si, že prostě rádi nakupujete.

2. Kupujte jen to, co využijete

Pokud s koníčkem začínáte, možná jste někde načetli, co všechno potřebujete a láká vás nakoupit všechny ty super vychytávky, bez kterých se dle někoho neobejdete. Jenže pro každého je zásadní něco jiného a pokud jste ještě činnost nezkoušeli, nemůžete vědět, co k ní právě vy využijete nebo jestli vás vůbec bude bavit. Nakupujte výbavu s rozmyslem, zkuste si činnost nejdřív s tím co už máte, ať víte, co vám při ní opravdu schází. Při výběru materiálu myslete na konkrétní projekty, pro které je využijete. To, že se vám materiál líbí v obchodě ještě neznamená, že bude pro vás využitelný. S dnešní dostupností obchodů je možné kdykoli si něco dokoupit, takže nejlépe nakupte co nejméně a pak sledujte, zda nakoupené věci spotřebováváte, nebo se doma hromadí.

3. Zjistěte, co vám překáží

Když máte věcí moc, může to být pro vaši činnost naopak překážka. Trvá vám hrozně dlouho, než si vyberete nástroj nebo materiál, který použijete, protože máte obrovské množství variant, kterými jste zahlceni. Spoustu času, který jste chtěli trávit zábavou, vám zabere hledání něčeho nebo úklid, protože čím víc věcí, tím je těžší udržet pořádek. A navíc rozbordelené prostředí vám zbytečně zabírá pozornost, kterou byste chtěli plně soustředit třeba na tvůrčí proces a nové nápady. Čistý stůl = čistá hlava.

4. Vyřaďte to, co nepotřebujete

Pokud zjistíte v předchozím bodě, že moc věcí vám zbytečně ztěžuje činnost, je na čase si vše probrat a přiznat si, které věci už nepotřebujete, nikdy po nich nesaháte nebo jen z donucení, nebo jste je koupili a ani ještě nerozbalili. Na každý koníček najdete třeba na Facebooku x skupin, kde můžete nepotřebné náčiní prodat někomu, kdo ho lépe využije. Takovou čistku je dobré dělat pravidelně, třeba jednou za rok, protože naše potřeby a preference se prostě mění a věc, která vám dřív přišla nezbytná už vám může být teď k ničemu.

5. Půjčujte si věci

Pokud si chcete nějaký koníček nejdříve vyzkoušet, nebo vás láká pouze jednorázově, není nutné hned všechno kupovat. Poptejte se mezi známými, zda vám někdo věc půjčí nebo najděte půjčovnu/knihovnu věcí. Taky si můžete zajít na workshop nebo do sdílené dílny, kde už všechno vybavení je a můžete si jej i pod vedením osahat a vyzkoušet. Pokud chcete něco vyrábět, můžete si taky koupit již předpřipravený kit, kde bude veškerý materiál a návod pro konkrétní projekt. A pokud chcete tvořit hned teď, můžete si stáhnout třeba materiály k vytištění na https://helenastvanova.cz/nabidka/